Hybridní fotovoltaické elektrárny

Hybridní fotovoltaický systém je kombinací ostrovního systému a klasické fotovoltaické elektrárny, přičemž je využíváno výhod obou systémů. Jedná se o systém s vlastními akumulátory, který dokáže fungovat nezávisle na distribuční síti.
 Tato technologie je již na tak dokonalé úrovni, že hybridní solární systém je v podstatě jasná volba.

Cena elektřiny, kterou si vyrobíte sami, bude vždycky levnější než elektřina ze sítě. Čím více spotřebováváte vlastní elektřinu, tím více ušetříte. A jako bonus budete mít ještě lepší pocit z každého slunečného dne, než jste měli doposud.

3 typizované velikosti hybridních FVE s akumulací přebytečné energie do LiFePo4 baterií - zde činí dotace v roce 2024 až 225.000,-Kč. Uvedené ceny zahrnují kompletní realizaci včetně vyřízení veškeré legislativy a dotací.

Velikost solární elektrárny převážně vychází ze specifikace objektu (střechy) a dle potřeb zákazníka (především současná spotřeba domu, způsob vytápění, způsob ohřevu vody, chod domácnosti atd.). Pokud Vás zajímá, kolik zhruba vyrobí daná elektrárna energie za rok, tak si vynásobte výkon elektrárny v kWp koeficientem 1000 a vyjde Vám hrubá roční výroba v kWh. V současné době nabízíme 3 typizované solární systémy podle následující konfigurace za zvýhodněné ceny (ceny jsou platné pro rok 2024 – výše dotace se může změnit, a to dle pravidel SFŽP):

Malá FVE

4,56kWp
133 000
 • 265 000,- Kč vč. DPH. Dotace činí
  132 000,-Kč . Cena díla po odečtu dotace činí 133 000,-Kč vč. 12% DPH
 • 12 kusů fotovoltaických panelů
  o výkonu 430Wp, Monokrystal PERC
 • plocha panelů 22 m2.
 • 1 kus hybridního 3 fázového, asymetrického střídače GoodWe o AC výkonu 6,5kW
 • 2 kusy Li-Fe-Po4 (bezpečnější varianta Li-Ion) baterií PylonTech o celkové kapacitě 7,2kWh. Systém zahrnuje i BMS.
 • cca 30m nosného AL profilu (50x50mm)
 • 1 kus atestovaného AC rozvaděče + DC rozvaděč*

Střední FVE

8,17kWp
180 000
 • 360 000,- Kč vč. DPH. Dotace činí
  180 000,-Kč. Cena díla po odečtu dotace činí 180 000,-Kč vč. 12% DPH
 • 19 kusů fotovoltaických panelů o výkonu 430Wp, Monokrystal PERC
 • plocha panelů 35 m2.
 • 1 kus hybridního 3 fázového, asymetrického střídače GoodWe o AC výkonu 10kW
 • 3 kusy Li-Fe-Po4 (bezpečnější varianta Li-Ion) baterií PylonTech o celkové kapacitě 10,65kWh. Systém zahrnuje i BMS.
 • cca 44m nosného AL profilu (50x50mm)
 • 1 kus atestovaného AC rozvaděče + DC rozvaděč*
3 fázová

Velká FVE

9,89kWp
205 000
 • 405 000,- Kč vč. DPH. Dotace činí
  200 000,-Kč. Cena díla po odečtu dotace činí 205 000,-Kč vč. 12% DPH
 • 23 kusů fotovoltaických panelů o výkonu 430Wp, Monokrystal PERC
 • plocha panelů 43 m2.
 • 1 kus hybridního 3 fázového, asymetrického střídače GoodWe o AC výkonu 10kW
 • 3 kusy Li-Fe-Po4 (bezpečnější varianta Li-Ion) baterií PylonTech o celkové kapacitě 10,65kWh. Systém zahrnuje i BMS.
 • cca 52m nosného AL profilu (50x50mm)
 • 1 kus atestovaného AC rozvaděče + DC rozvaděč*
3 fázová

1. Cena všech výše uvedených elektráren zahrnuje kompletní instalaci na klíč, a to včetně vyřízení veškeré legislativy a dotací – (žádost o připojení, smlouva s ČEZ, EON nebo PRE, nastavení OTE atd.). Samotná instalace zabere cca od 1 do 2 dnů, vyřízení veškeré legislativy cca 2,5 měsíce. Fotovoltaické panely odebíráme pouze od přímých českých dodavatelů, námi nejvíce používaná značka panelů je AEG Solar, TRINA Solar nebo Canadian Solar. Střídače rovněž odebíráme pouze od přímých českých dodavatelů a snažíme se preferovat vyzkoušené značky jako např. Goodwe, Growatt, Solar Edge.
2. Většinu základních komponent (střídače, solární panely, baterie, AL montážní profily, nerezové střešní háky, atd.) máme skladem v Pardubicích a proto můžeme zaručit krátký termín montáže (většinou do dvou týdnů) a rychlé řešení případných reklamací. Veškeré nerezové střešní komponenty nosného systému si vyrábíme sami.

Hybridní fotovoltaický systém je kombinací ostrovního systému a klasické fotovoltaické elektrárny, přičemž je využíváno výhod obou systémů. Jedná se o systém s vlastními akumulátory, který dokáže fungovat nezávisle na distribuční síti. Tento typ elektrárny je vhodný po rodinné domychatychalupyfirmy nebo průmyslové areály, kde je k dispozici klasická přípojka elektřiny. Jednou z hlavních částí hybridního systému jsou akumulátory, do nich je ukládána vyrobená a v danou chvíli přebytečná energie. Tím docílíme spotřebování 95% vyrobené energie oproti běžným 40% u klasických fotovoltaických elektráren => dosažena větší finanční úspora, (nutno poznamenat, že i u klasických fotovoltaických elektráren jsme již schopni s použitím regulátoru přebytků spotřebovat až 90% vyrobené energie).

Pokud je spotřeba vyšší než výroba, nebo v případě vybití akumulátorů, začne střídač automaticky odebírat elektřinu ze sítě. Výhodou systému je inteligentní hybridní měnič, který dokáže přesměrovat přebytečnou energii v reálném čase či s řízeným zpožděním do předem určených spotřebičů (bojler, klimatizace, mrazák, bazén, tepelné čerpadlo apod.). Při výpadku energie se systém chová jako záložní zdroj, nepoznáte tedy žádnou změnu pokud vypadne veřejná síť – tak rychle dokáže systém přepojit Váš dům na baterie.

 1. Jako hlavní důvod bych na základě svých zkušeností a současně i zkušeností našich zákazníků uvedl snížení své závislosti na dodávce energie z distribuční sítě, což Vám dává dobrý vnitřní pocit a pokaždé, když svítí slunce si můžete říci, že Vaše domácnost funguje levněji.
 2. Absolutně bezúdržbový systém, kterého si dle slov našich zákazníků nemusíte v podstatě vůbec všímat, prostě funguje tiše a spolehlivě.
 3. Nemusíte se rozčilovat pokaždé, když uslyšíte o zdražování energií, neboť Vás se toto z větší části netýká, Vás Vaše elektrárna před tímto rizikem zdražování částečně ochrání, a to až na 20 let.
 4. Pokud si ke své sluneční elektrárně pořídíte i akumulátory, což je dnes již standard, tak se Vás netýkají ani případné výpadky dodávky energií případně můžete fungovat i v nočních hodinách na svojí vyrobenou energii.
 5. Zhodnotíte Vaší nemovitost – z praxe víme, že se objekty s instalovanou sluneční elektrárnou lépe prodávají a za lepší cenu.
 6. A jako poslední důvod bych uvedl jistotu Vaší investice, která se Vám v podstatě úročí cca 10% ročně, a takovýto úrok Vám dnes již žádná banka nenabídne.
 7. Všechny výše uvedené argumenty se zakládají na vlastních zkušenostech (sami vlastníme několik FVE) a samozřejmě stovek našich zákazníků se kterými jsme pravidelně v kontaktu. Za naší dobu působení na trhu solární energie, jsme zrealizovali více něž 650 elektráren.
 1. Základní součástí FVE jsou fotovoltaické panely, kterých je více typů, nicméně pro podmínky v ČR jsou, v dnešní době, ideální monokrystalické panely, např. typ PERC.
 2. Invertor neboli střídač je srdce celé elektrárny, toto zařízení přeměňuje stejnosměrné napětí vycházející z panelů na napětí střídavé, které je přítomné ve veřejné síti a současně má střídač za úkol nacházet tzv. ideální pracovní bod panelů, což v podstatě znamená, že se neustále snaží získat v danou chvíli z panelů maximum energie a tím zajišťuje maximální efektivitu elektrárny. Zároveň střídač zajišťuje bezpečnost provozu elektrárny, např. má za úkol vypnout elektrárnu a odpojit ji od sítě v případě výpadku elektrické energie. Další funkce je např. připojení na internet pro sledování FVE atd.
 3. Rozvaděč je rovněž nedílnou součástí každé elektrárny, přičemž obsahuje nezbytné a dle norem nutné ochranné prvky, které chrání samotnou elektrárnu včetně domovních rozvodů před případným přepětím při úderu blesku atd. Současně obsahuje hlavní jistič, odpínače panelů a nezbytný cejchovaný elektroměr, který měří veškerou vyrobenou energii.
 4. V poslední době (v posledních 3 letech) se rovněž stále častěji setkáváme s požadavkem na instalaci bateriového uložiště, které umožňuje ukládání přebytečné energie v době špičkové výroby, přičemž tuto energii lze posléze využít pro napájení domu v nočních hodinách, případně v době výpadku veřejné sítě.
 1. Zde je nutné si na začátku položit otázku, zda vůbec sluneční elektrárnu potřebujete, zda je pro Vás tato investice výhodná a vhodná. Sice již toto zařízení nestojí řádově půl milionu a více, jako ještě před 5 roky, nicméně i investice do malé 5kWp elektrárny ve výši cca 100.000,-Kč by se měla nejpozději do 7 až 8 let vrátit! A aby se tato návratnost splnila je nutné zvážit několik faktorů, které toto zcela ovlivňují. Tak např. jaká je průměrná roční spotřeba domácnosti či firmy, jak ohříváte TUV, jak topíte, zda používáte klimatizaci, zda máte bazén atd.
 2. Obecně platí, že za aktuálně platných cen za elektřinu a dotačních podmínek, kdy je možné získat, na běžnou FVE s bateriemi o výkonu mezi 7 až 10kWp, dotaci ve výši až 225 000,-Kč, se návratnost investice (po odečtu dotace) pohybuje kolem 5 až 6 let. Velice významnou roli v této návratnosti hraje především cena za elektřinu, kdy se průměrná cena z 1kWh pohybuje kolem 6,50Kč. Při takto vysoké ceně za elektřinu se jeví investice do FVE jako velice rozumná a jasná volba (a zlevnění elektřiny pod 5,50Kč vč. DPH a vč. distribučního poplatku je již téměř nereálné).
 3. Tudíž odpověď na otázku v nadpisu zní, určitě ano. Investice do FVE je v dnešní době zcela jasně rozumná volba!

Výrobci a partneři

Fotovoltaické panely
Fotovoltaické měniče
Nosné střešní prvky panelů

Tyto díly si z větší části vyrábíme sami v ČR a to výhradně z nerezové oceli či hliníku.